Czym różnią się ciśnieniowe i bezciśnieniowe podgrzewacze wody?

Dlaczego warto inwestować w elektryczny ogrzewacz wody?
Sierpień 17, 2018
Dzbanek filtrujący Dafi - jak używać
Dzbanek filtrujący Dafi – jak używać?
Listopad 21, 2019
Pokaż wszystkie

Przed zakupem odpowiedniego urządzenia do ogrzewania wody pojawia się wiele pytań. Na rynku dostępne są ciśnieniowe i bezciśnieniowe podgrzewacze wody. Czym tak naprawdę się różnią?

Podgrzewacz ciśnieniowy – działanie, wymiary i zastosowanie

Podgrzewacz ciśnieniowy to urządzenie, które wykorzystuje ciśnienie wody z sieci wodociągowej. Woda pobierana jest tak szybko, na ile moc grzałki na to pozwoli. Zazwyczaj podgrzewacze ciśnieniowe mają sporą pojemność (od kilku do kilkuset litrów) i podgrzewają większą ilość wody, co wpływa na większe zużycie energii elektrycznej. Wykonane są ze stali i trzeba poświęcić na nie odrobinę miejsca w łazience czy kuchni, ponieważ ważą nawet do 300 kilogramów.

Aby woda była pobierana bezpiecznie, montuje się specjalny zawór, który zapobiega przed przekroczeniem dopuszczalnego ciśnienia. Koszt takiego rozwiązania może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych, przy czym należy uważać i często sprawdzać działanie ogrzewacza, aby nie wystąpiła korozja grzałki, co zmniejsza ich wydajność i efektywność.

Podgrzewacz bezciśnieniowy – jak to działa?

Urządzenie działa w zupełnie odwrotny sposób. Woda pobierana i ogrzewana jest tylko w danym momencie, kiedy odkręca się kurek, a do jego instalacji niepotrzebne są dodatkowe zawory bezpieczeństwa. Takie rozwiązania oznacza znacznie mniejszy pobór prądu i oszczędność nie tylko pieniędzy, ale także i wody.

Rozmiar w odróżnieniu od podgrzewaczy ciśnieniowych jest niewielki, dlatego głównie montuje się je nad lub pod umywalką czy zlewem. Dzięki temu, świetnie sprawdzają się w domowych warunkach, jak i w innych miejscach – ogrzewacze są uniwersalne. Można je z łatwością ukryć w szafce łazienkowej lub kuchennej. Ich waga wynosi około kilograma, a moc jest podobna do ogrzewaczy ciśnieniowych – od kilku do kilkunastu kW. Koszty są minimalne zarówno, jeśli chodzi o samo urządzenie (do 200zł), jak i eksploatację.

Podgrzewacz ciśnieniowy produkowany przez polską firmę Dafi jest wykonany z tworzywa sztucznego, co dodatkowo wpływa na zabezpieczenie przed korozją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam się